تلفن هوشمند
بخوانید
تست اعصاب | بررسی بازی “ZigZag”
0
نقد و بررسی

تست اعصاب | بررسی بازی “ZigZag”

نوشته ۰۹ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۱:۰۰

وقتی به بازی‌هایی می‌رسیم که نیازمند تمرین و تکرار بسیار زیاد هستند، یک چیز اهمیت بسیار بیشتری از حد معمول پیدا می‌کند: کاربرپسند بودن. وقتی قرار باشد شما بازی ZigZag را برای به دست آوردن حداقل امتیازها و فقط آشنا شدن با آن بارها و بارها بازی کنید، دیگر نباید چیزی مثل تبلیغات مدام شما را آزار بدهد. و این دقیقا مشکلی است که بازی را به طور کلی از تک و تا می‌اندازد.

اگر بازی ZigZag را یک ایده‌ی خلاقانه در نظر بگیریم که با تکیه بر سادگی و قابل درک بودن توسط بسیاری از کاربران گوشی‌های هوشمند به اجرا درآمده و قصد دارد به یک چالشِ سرگرم‌کننده‌ی روزمره تبدیل شود، باید آن را با یک اجرای شکست خورده بپذیریم. بازی به غایت دشوار است و کسب مهارت در آن نیاز به ممارست بسیار زیادی دارد که از همه کس ساخته نیست. در واقع مخاطب این بازی برای سرگرمی مقطعی به سراغ آن می‌رود و این سختی بیش از حد چیزی است که بازی را با وجود موسیقی خوب و دقت بالا در پیاده سازی ایده‌ی ساده‌ی گیم‌پلی، به فنا می‌سپارد. چون انتظار نمی‌رود که کاربر تلفن همراه وقتی منتظر مترو یا اتوبوس است و یا در اتاق انتظار مطب پزشک نشسته بخواهد برای اعصاب و روان خود دشمن‌تراشی بکند!

نکته‌ی دیگر در مورد این بازی این است که با وجود این‌که جذابیت لازم برای مجاب کردن بازی‌کننده برای تمرین و تکرار چندین و چندباره را به وجود می‌آورد اما ابدا نمی‌تواند آن را حفظ کند، چون پر از تبلیغات است و تقریبا بعد از هر سه بار باختن و از نو شروع کردن، یک تصویر تبلیغاتی به نمایش در می‌آید و این در روندِ بازی و شکل‌گیری تمرین و تکرار اشکال ایجاد می‌کند و باعث می‌شود بازی‌کننده خیلی زودتر از بازی دست بکشد و از این اوضاع خسته شود.

بازی ZigZag هم روند ساده‌ای دارد و حاصل یک ایده‌ی خلاقانه است که با کم‌ترین زحمت قابل بازی است و مکانیسم بازی کردن آن همان فشار به موقع انگشت روی صفحه و برداشتن به موقع آن است، اما بر خلاف دیگر بازی‌های آرکید ساخت Ketchapp اصلا بازی خوبی نیست!

نکات مثبت

ایده

نکات منفی

اجرا

ارزش‌گذاری
امتیاز بازی‌نما
امتیاز خوانندگان
امتیاز دهید
گیم‌پلی
6.0
8.6
موسیقی
7.5
7.8
گرافیک
7.5
8.2
نگاه کلی

بازی ZigZag می‌توانست بازی خوبی باشد اگر حداقل در شروع و در بدو ورود کاربر این‌قدر سخت نبود و این‌قدر تبلیغات بی‌ربط به خورد بازی‌کننده نمی‌داد.

5.5
امتیاز بازی‌نما
8.2
امتیاز خوانندگان
1نظر
شما قبلا رای داده اید.
نظرت چیه؟
باریکلا!
0%
خوب بود!
0%
بد نیست!
0%
که چی؟
0%
اشتباه!
0%
درباره نویسنده
سعید زعفرانی

شما باید ورود نظر بگذارید