تلفن هوشمند
بخوانید
تکرار مکررات | بررسی بازی «موتوری ۲»
2
نقد و بررسی

تکرار مکررات | بررسی بازی «موتوری ۲»

نوشته ۳۰ آذر ۱۳۹۵ - ۲۱:۰۴

در این چند وقت اخیر که بازی‌های موبایل تقریبا بر بازار بازی‌های ویدیویی کشور حکومت می‌کنند، گاهی ایده‌های ناب می‌تواند شما را به موفقیت‌های زیادی برساند. شرکت گلیم‌گیمز نیز از آن دست شرکت‌های بازی‌سازی که رمز موفقیت در بازار داخلی را به خوبی بلد است و می‌تواند آثاری خلق کند که خیلی زود مخاطب را جذب کند و حتی به درآمدهای خیلی خوبی دست پیدا کنند.

بازی «موتوری» در زمره عناوینی قرار می‌گیرد که با استفاده از فرهنگ و سلیقه مردم ساخته شده است و به نتیجه بسیار خوبی هم رسیده است. موفقیت‌های بی‌شمار قسمت اول این اثر باعث شد تا سازندگان به فکر ساخت عناوین جدیدی با همان حال و هوا باشند. بازی بعدی این استودیو «هی تاکسی» نام داشت. این عنوان نیز تا حد زیادی به موتوری شباهت داشت، فقط این دفعه راننده تاکسی بودید. هی تاکسی توانست با تکرار موفقیت‌های موتوری، گلیم‌گیمز را به‌عنوان یک شرکت فعال و کاربلد به مخاطب معرفی کند. پس از هی تاکسی نوبت به بازی «سنتوری» رسید. گرچه پشت این بازی ایده بسیار جالبی نهفته بود اما سازندگان نتوانسته بودند آن‌طور که شاید و باید به آن بپردازند. در نهایتِ همه این‌ها، اعضای گلیم‌گیمز به سراغ ساخت قسمت دوم موتوری تحت عنوان «موتوری ۲» رفتند. همان‌طور که قسمت ابتدایی بازی باعث شد تا لبخند رضایت روی لب‌هایمان نقش ببندد توقع داشتیم که قسمت دوم این بازی چیز خاصی برای ارائه داشته باشد ولی از همان ابتدا شباهت بیش از حد قسمت دوم و اول توی ذوقتان می‌زند. بازی تغییراتی داشته است اما این تغییرات آن‌قدر جذاب نیستند که موتوری ۲ به اثری خاص تبدیل شود. بازی به نوعی است که انگار المان‌ها و سبک و سیاق قسمت اول موتوری در بازی هی تاکسی پیاده‌سازی شده است. در این زمان است که با خود می‌گویید این حجم از شباهت بی‌سابقه است!

 

بازی با روایت یک داستان خیلی معمولی کار خودش را آغاز می‌کند و مخاطب می‌فهماند که این دفعه قرار است محیط‌های متنوع‌تری را ببیند. این تنوع در محیط یکی از اتفاق‌های خوب بازی است که تا حد زیادی از تکراری شدن بیش از حد قسمت دوم جلوگیری کرده است. بخش شخصی‌سازی هم به قوت قبلی خود باقی است با حساب که برخی قسمت‌ها از آن حذف شده است و شباهت آن به قسمت اول نمی‌گذارد از آن لذت ببرید. شاید مهم‌ترین بخشی که به بازی اضافه شده است، بخش «خرید اقساطی» است. به کمک این بخش می‌توانید به‌صورت اقساطی نیز آیتم‌های درون بازی را خریداری کنید. سیستم کار نیز به این شکل است که شما بخشی از هزینه یک آیتم را پرداخت می‌کنید و مابقی آن را می‌توانید بعد بپردازید. البته این کار یک مدت زمان خاص دارد و باید در زمان تعیین شده قسط خود را بدهید واگرنه آیتم خریداری شده تا زمان تسویه کردن از شما پس خواهد گرفته شد.

بخش‌های خوب بازی همچون صداگذاری و موسیقی و البته گرافیک دلنشین این عنوان همچنان حضور دارند. استفاده از دیالوگ‌ها جذاب و موسیقی‌های قدیمی هنوز یکی از برگ برنده‌های بازی موتوری است. طراحی محیط و اشخاص نیز در سطح مطلوبی قرار دارند. در مجموع نمی‌توان موتوری ۲ به خوبی قسمت اولش دانست. شاید بهتر بود سازندگان تنوع بیشتری در بازی اعمال کنند سپس آن را عرضه کنند.

 

موتوری ۲ | سازنده: گلیم گیمز | دسته: رقابتی | حجم: ۷۶٫۶ مگابایت


دانلود از کافه بازار

 

نکات مثبت

. استفاده از موسیقی‌های قدیمی و دیالوگ‌های بامزه
. اضافه شدن بخش خرید اقساطی
. تنوع در محیط بازی و حضور در شهرهای مختلف

نکات منفی

. شباهت بسیار زیاد به قسمت اول
. عدم داشتن خلاقیت و نکته خاص در قسمت دوم

ارزش‌گذاری
امتیاز بازی‌نما
امتیاز خوانندگان
امتیاز دهید
داستان
4.4
0.0
گیم‌پلی
7.5
2.1
موسیقی
8.3
7.8
گرافیک
8.1
3.1
6.4
امتیاز بازی‌نما
3.3
امتیاز خوانندگان
1نظر
شما قبلا رای داده اید.
نظرت چیه؟
باریکلا!
67%
خوب بود!
4%
بد نیست!
7%
که چی؟
0%
اشتباه!
22%
درباره نویسنده
سپهر ترابی
2نظر

شما باید ورود نظر بگذارید