مصاحبه
بخوانید
مصاحبه با آروین تک | توسط بازی‌نما
0

مصاحبه با آروین تک | توسط بازی‌نما

نوشته Pedramb۱۱ شهریور ۱۳۹۲ - ۹:۲۲

صنعت بازی‌سازی یکی از صنایع نوپا و در حال رشد در ایران است،صعنی که هنوز به استانداردهای جهانی فاصله بسیاری دارد. با این وجود در چند سال اخیر پیشرفت‌های بزرگی صورت گرفته است و شاهد عناوین بیشتری از استودیو‌های ایرانی هستیم و ظاهراً یکی از سبک‌های مورد علاقه بازی‌سازان ایرانی، “اتومیبل رانی” یا همان “ریسینگ” می‌باشد. یکی از اخرین و مهم‌ترین بازی‌های این سبک، عنوان “شتاب در شهر” می‌باشد. بدین صورت مصاحبه‌ای با مدیر عامل شرکت آروین تک، سازنده “شتاب در شهر”، ترتیب داد‌ه‌ایم تا بتوانیم با این عنوان و استودیو بیشتر آشنا شیم. محمد احمدی،مدیر عامل شرکت و تخصص ایشان در برنامه نویسی است؛ از سوابق او می‌توان به طراحی و تولید بازی در سبک اول شخص در زمینه دفاع مقدس و ساخت عنوان “رانندگی در دلیجان” اشاره کرد.

 

بازی‌نما :کمی بیشتر از استودیو آروین تک برامون بگید،غیر از عنوان آخرتان،”شتاب در شهر” این استودیو بر روی چه عناوین دیگری کار کرده است؟

احمدی : شرکت آروین تک یک مجوعه مستقل و فعال در زمینه تولید و توسعه بازی های رایانه ای است که تا سال 91 بیش از 6 پرسنل تمام وقت و بیش از 8 پرسنل پاره وقت (یا برون کار) میباشد.

بازی فوق محصول سوم موفق شرکت آروین تک (ثبت شده 1384) در زمینه بازی های open world racing میباشد و تجربه شرکت در دو محصول قبلی (“هنر رانندگی” سال 1383و “رانندگی در دلیجان” سال 1386) منجر به تولید بازی با جذابیت و کیفیت هر چه بیشتر با نام “شتاب در شهر” شده است. همچنین خوشبختانه شرکت ما تاکنون فقط در زمینه تولید بازیهای رایانه ای آن هم از نوع ماشین سواری فعالیت دارد.

تولید بازی شتاب در شهر بیش از 4 سال طول کشیده است و شرکت در عرضه آن به دلیل نگاه به کیفیت اصلا شتاب زده عمل نکرده است.و بعد از تهیه بازی شما خودتان خواهید فهمید که بازی پر از جزئیات جذاب طراحی شده است و در یک فضای پویا قرار خواهید داشت.

بازی‌نما : چند ماهی از عرضه بازی “شتاب در شهر” می‌گذرد، آیا در حال کار بر روی عنوان جدیدی هستید؟ اگر هستید،کمی در مورد آن توضیح دهید

اجمدی : بله. نسخه جدید بازی شتاب در شهر در دست ساخت است(تا کنون 18 ماه روی این عنوان کار شده است). فعلا اطلاعاتی در خصوص ویژگیهای جدید بازی نمیتوانم بگوییم ولی به زودی خبر های  جدید را منتشر خواهیم نمود.

بازی‌نما :ایده ساخت “شتاب در شهر” چطور شکل گرفت؟

احمدی : مجموعه آروین تک بیش از 5 عنوان بازی ماشین تا قبل از شتاب در شهر تولید نموده است که به جز بازی رانندگی در دلیجان و هنر رانندگی سایر آنها از لحاظ تجاری شکست خورده است.

بازخورد مثبت مخاطبین از بازی نقشه بازی باعث ترقیب شرکت برای ساخت بازی شتاب در شهر شد. همچنین تجربه شرکت در عناوین قبلی منجر به تولید بازی شتاب در شهر با نگاه ویژه ای به بخش گیم پلی و جزئیات بازی شده است.

بازی‌نما :ساخت و طراحی بازی از چه زمانی آغاز شد؟ آیا در این مدت با مشکل و یا مشکلات خاصی مواجه شدید؟

احمدی : ساخت بازی از سال 87 شروع شد و بزگترین مشکل در سر راه ساخت بازی طراحی موتور بازی توسط خود شرکت بود.که البته اکثر شرکتها و مجموعه هایی که از موتورهای آماده استفاده میکنند هیچ وقت سختی این بخش از کار را لمس نخواهند کرد.

بازی‌نما :عرضه “شتاب در شهر” و بازخورد مخاطبان و منتقدین را چطور دیدید؟

احمدی : مهمترین ویژگی بازی شتاب در شهر در مقایسه با سایر عناوین استقبال بی نظیر مخاطبین ایرانی و خارجی از بازی بوده است . به طوریکه نام گذاری بازی با عناوینی شبیه نید فور اسپید ایرانی یا امید ریسینگ ایران به شکل خودجوش در سایتها و رسانه ها حاکی از بخشی از این جریان میباشد. خلاء عدم وجود بازی رانندگی آزاد (و نقشه باز) مجاز در ایران و همچنین عدم جذابیت بازیهای موجود با محتوای مشابه و همچنین ابتکاری که طراحان بازی مجموعه آروین تک در تولید بازی شتاب در شهر که در قسمتهایی گیم پلی ها و مکانیک ها بسیار متفاوت و جدید در مقایسه با بازیهای حتی خارجی نیز دارد همه دست به دست هم داد تا عنوان شتاب در شهر به یک عنوان پر سر و صدا تبدیل شود.

این افتخار برای ما بسیار با ارزش است که عنوان شتاب در شهر بین گیمر های ایرانی بسیار طرفدار دارد.

بازی‌نما : کمی از فروش و عرضه بازی برامون بگید، مشکلاتی که مواجه بودید و آیا اینکه فروش بازی راضی کننده بود؟

احمدی : فروش بازی از زمستان 91 شروع شده است و با توجه به اینکه هنوز آمار مشخصی از فروش ارائه نشده نمیتوانیم رضایت یا عدم رضایت را مشخص کنیم.

بازی‌نما : متاسفانه صنعت بازی‌ سازی در ایران هنوز به استاندارد‌های جهانی نزدیک نشده است و بازی سازان با مشکلات زیادی از جمله نبود حامی و پشتیبان مواجه‌اند؛ “آروین تک” چطور از پس این مشکلات بر آمد؟ حمایت “بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای” را چطور دیدید؟

احمدی : متاسفانه فرمایش شما صحیح است و مشکلات بازیسازی در ایران (به شکل تجاری) بیشتر شبیه یک کابوس است که البته بنیاد ملی بازیهای رایانه ای ما را در عبور از این مشکلات در حد بذاعت یاری نموده اند.

بازی‌نما : آیا قصد ادامه دادن عنوان “شتاب در شهر” و تبدیل آن به یک فرانچایز و سری را دارید؟

احمدی : بله. قطعا

بازی‌نما : از چه موتور و انجنینی برای ساخت بازی استفاده کردید؟

احمدی : موتور بازی شتاب در شهر با نام ATEngine ساخت خود شرکت و در طول 4 سال انجام شده است.این موتور تماما توسط کارشناسان شرکت طراحی و بازی شتاب در شهر نیز تنها بازی ساخته شده با موتور فوق میباشد. ساخت موتور بازی در یک شرکت همواره نکات علمی زیادی به همراه دارد که البته این موضوع با توجه به فقدان دانش فنی و همچنین عدم وجود نیرو با سابقه کار بسیار دشواری است.

سعی ما درطراحی موتور ایجاد امکان اجرای افکت های به روز بوده و تا حد زیادی این موضوع در بازی شتاب در شهر قابل مشاهده و تحقق یافته است. ولی به هر حال همانطور که احتمالا شما هم با بنده هم نظر هستید گرافیک تنها یک شرط لازم برای خوب بودن یک بازی است نه شرط کافی و در بازی شتاب در شهر سعی شده به تمام پارامترهای یک بازی موفق و جذاب نگاه شود نه صرفا گرافیک! لذا در مواردی ما حتی با توجه به اینکه میدانستیم که موتور میتواند افکت خاصی را روی بازی اعمال کند و این توانایی در آن قراردارد ولی به خاطر عدم تناسب با سایر پارامترها از ایجاد آن صرفه نظر کردیم و سعی کردیم بازی تک محوره تولید نکنیم!

بازی‌نما :‌ویژگی‌ها و امکانات فراوان “شتاب در شهر” بدون شک این عنوان را در سبک خود خاص و از سایر رقبا جدا می‌کند. ولی از طرفی کم بودن ماشین‌های ایرانی خیلی‌ها را نا‌امید کرد، بهتر نبود تعدادی از ماشین‌های خارجی را با ماشین‌های دیگری جایگزین می‌‌کردید؟

احمدی : درست است که تعداد ماشین های بازی در مقایسه با عناوین خارجی کم میباشد ولی به هیچ عنوان مانع ایجاد سرگرمی و جذابیت بازی نیست و طراحان خوب بازی با همین تعداد خودرو (بیش از 15) توانستند مخاطب را برای چند ساعت مجذوب بازی نمایند . هرچند که تصمیم شرکت این است که در نگارش های جدید بازی تعداد ماشین ها را افزایش دهد.

بازی‌نما : خوشبختانه یا متاسفانه هنوز دادن “محتوای قابل دانلود” یا همان DLC برای بازی‌ها در ایران امری مرسوم نیست، استودیو شما برنامه‌ای برای این کار ندارد؟

احمدی : موضوع در حال بررسی است. امید است تا ماه آینده عرضه شود.

بازی‌نما : وضعیت بازی‌سازی و جامعه گیمری ایران را چطور می‌بینید؟ مهم‌ترین مشکلات و ضعف‌های این حرفه در ایران چه مواردی می‌باشند؟ چطور می‌توان به اصلاح این مشکلات پرداخت؟

احمدی : وضعیت بازی سازی در ایران همانطور که گفتم بیشتر شبیه کابوس است.هیچ چیز درست نیست ولی مخاطب کار درست میخواهد ، نه درآمد معقول، نه نیروی مناسب،نه پخش شایسته و …. . در هر حال سعی ما استقامت تا تغییر شرایط است. بهترین پیشنهاد ما برای اصلاح ، حرکت در سطوح مدیریتی کشور موازی با جامعه گیمرها در سطح عموم مردم در جهت تثبیت صنعت گیم میباشد.

بازی‌نما : از دیدگاه شما چطور می‌توان مخاطبان بیشتری را به عناوین ایرانی جذب کرد؟ چه برنامه‌هایی برای این کار پیشنهاد می‌کنید؟

احمدی : تولید بازیهای جذاب و سرگرم کننده که نه لزوما سه بعدی، نه لزوما با گرافیک آن چنانی است.

بازی‌نما : دیگر بازی‌های ایرانی را چطور می‌بینید؟ چه عناوینی را به شخصه می‌پسندید؟

احمدی : در ایران سطح اکثر بازیهای ایرانی مشابه است و ما بازی با تفاوت خیلی زیاد از سایرین (تا جایی که بنده اطلاع دارم) نداریم.

بازی کوهنورد را شایسته آینده ای بهتر میدانم.

بازی‌نما : آیا خودتان نیز بازی می‌کنید؟ (اگر بله،ژانر‌ و بازی‌های مورد علاقه‌تان چیست و چه مقدار از زمانتان را وقت این کار می‌کنید؟)

احمدی : بله. البته در سالهای اخیر بسیار کم. ولی قبل از سال 88 بسیار بازی میکردم.

War Craft, Unreal Tournament, Heroes, GTA , Dirt , Need For Speed Series , ….

بازی‌نما :چه آینده‌ای را برای صنعت بازی‌ و بازی‌سازی در ایران و خارج پیش‌‌بینی می‌کنید؟

احمدی : آینده ای روشن ولی گاه نا امیدم که این آینده تا قبل از سرنگونی شرکتهای تولید کننده امروز اتفاق میافتد یا خیر. خیلی از دوستان تولید کننده ما در ایران متاسفانه در این شرایط بسیار بد اقتصادی و مدیریتی متاسفانه مجموعه هایشان را به جز یک عنوان از دست داده اند.در خارج از ایران که صنعت گیم یک صنعت پر سود و تجاری شده و بسیار موفق در حال فعالیت است.

بازی‌نما : و در آخر چه صحبتی برای خوانندگان این مصاحبه در سایت بازی‌نما دارید؟

احمدی : امیدوارم همه دوستان ، چه صرفا یک گیمر هستند و یا دستی در کارهای تولید دارند به کمک هم فضای تجاری سازی صنعت بازی در ایران را شد دهند زیرا که بازی های خوب از بستر خوب بدست می آیند و اگر شرایط ایران امروز با ده سال آینده یک جور باشد قطعا ما تا 10 سال دیگر هم بازی خوبتری نسبت به امروز نخواهیم داشت.

نظرت چیه؟
باریکلا!
0%
خوب بود!
0%
بد نیست!
0%
که چی؟
0%
اشتباه!
100%
درباره نویسنده
Pedramb

شما باید ورود نظر بگذارید